رای به سایت :
1351
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج مسلم بن عقیل
شنبه 31 فروردين 1398 -
مغلطه روحانی یا استراتژی شیخ شعار
یادداشت/محمد حسن فرهمند

مغلطه روحانی یا استراتژی شیخ شعار

مناظره دوم نشان داد که نه‌تنها حسن روحانی برنامه ای برای برون رفت از باتلاق نافرجامی برجام ندارد بلکه با هدف دشمن‌تراشی داخلی به دنبال مظلوم‌نمایی به نفع برجام است تا بتواند عملکردش را توجیه کند.
calendar
تاریخ : 1396/02/18 - 11:59
source
منبع : تهران پرس
1
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از ناحیه مقاومت بسیج مسلم بن عقیل ،  مناظره دوم ریاست جمهوری از ابعادی، قابل بررسی است که در ادامه به آن شاره می شود.

** مغلطه «دور کردن سایه جنگ از سر ملت» دولت
یکی از دستاوردهای خیالی برجام، دور کردن سایه جنگ از سر ملت بود. هرچند دولت یازدهم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری روی این موضوع مانور داد و عنوان کرد که چنانچه برجام نبود، کشور قربانی جنگ می شد. البته این مدل ادعاهای واهی به دنبال این بود که به مردم القا کند که چنانچه می خواهید کشور، دچار جنگ نشود، مجدد به روحانی رأی دهید.
این رویکرد عوام فریبی دولتمردان در نهایت با روشنگری رهبر انقلاب مواجه و خنثی شد. ایشان به مناسبت روز کارگر در سخنرانی چند روز گذشته خود در جمع کارگران با انتقاد از کسانی که حضور خود را باعث دور شدن سایه جنگ از کشور می‌دانند، فرمودند: «گاهی می‌شنویم بعضی می‌گویند یا در گذشته گفته‌اند که وقتی ما آمدیم مسئولیت پیدا کردیم، توانستیم سایه جنگ را از سر کشور رفع کنیم، اما این حرفها درست نیست و واقعیت آن است که در تمامی سال‌های متمادی، حضور ملت در صحنه، باعث رفع سایه جنگ و تعرض از سر ایران شده است.»
 هرچند این روشنگری رهبر انقلاب موجب آگاهی مضاعف مردم شد اما برخی از مسئولین از قبیل اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور کشورمان که اکنون به عنوان شریک انتخاباتی حسن روحانی نامزد ریاست جمهوری شده است با دیگر در مناظره دوم تلویزیونی با «مغلطه سیاسی» به دنبال استمرار دستاورد سازی برجام بود تا آنجا که با تفسیر و جهت دادن به فرمایش رهبر، حضور مردم در صحنه و رفع سایه جنگ از سر ملت را به حضور مردم در انتخابات سال 92 و رأی به روحانی مرتبط دانست. البته این دو نامزد همچنان سعی می کنند تا برجام و توافق هسته ای را مانع جنگ معرفی کنند.
 
** دشمن‌تراشی داخلی با هدف مظلوم نمایی به نفع برجام
همان‌گونه که مکرر گفته شده است، برجام توافق صرفاً هسته ای بین ایران و 1+5 بود اما نکته ای که همواره کشورمان به ویژه نیروهای مسلح به آن تأکید دارند اینکه برجام به هیج وجه به سامانه های موشکی و توان نظامی ربطی نخواهد داشت و کشورمان نباید در این باره با کشوری مذاکره کند و توان نظامی ایران در هر سطحی کنترل و محدود شود؛ اما اینکه حسن روحانی در مناظره دوم برای فرار از پاسخگویی و توجیه برجام نه تنها به نقض متن و روح برجام از سوی آمریکایی ها اشاره نمی کند بلکه با حمله به ارگان های انقلابی از قبیل سپاه پاسداران در زمین دشمن بازی کرده و با دشمن تراشی در داخل کشور به دنبال مظلوم نشان دادن برجام است. شاید وی نمی داند که قدرت موشکی ایران موجب اقتدار کشورمان در منطقه شده است؛ اما  اینکه عنوان می کند شعارنویسی روی موشک با هدف اخلال در مسیر اهداف برجام صورت گرفته است باید به آقای رئیس جمهور محترم متذکر شد برجامی که بخواهد با یک شعار نویسی بر روی موشک ایران، نقض و برهم بخورد، همان بهتر از بین برود.
البته حمله و اتهام حسن روحانی به سپاه پاسداران، آن روی سکه نیز دارد زیرا دولت سعی می کند تا نقض مکرر برجام از سوی آمریکایی ها، دستاورد تقریباً هیچ برجام و عدم تأثیر برجام بر سفره مردم را با مظلوم نشان دادن برجام تحت الشعاع قرار دهد و بدین وسیله توجیه کند اما این دولت باید بداند که با دشمن تراشی و مظلوم‌نمایی نمی توان از پاسخگویی نسبت به بدعهدی آمریکایی ها در اجرای برجام فرار کرد و دولت باید پاسخ دهد که چرا برای اجرای گام به گام برجام، ضمانت های لازم را اخذ نکرد و برگ های برنده ایران در برجام را سوزاند.
 
**استراتژی (بهترین دفاع، حمله است) شیخ شعار
تیم روحانی و جهانگیری در مناظره دوم با استراتژی ملموس‌تری ظاهر شدند. حسن روحانی در مناظره دوم نیز با حمله و فرافکنی به دنبال فرار از پاسخگویی عملکرد ضعیف در زمینه های اقتصادی و سیاسی بود و جهانگیری که تاکنون به عنوان یک نامزد پوششی و ضربه‌گیر ظاهر شده است، بیش از اینکه در مسائل مختلف دارای راهکار باشد، با بیانیه خواندن در مناظره دوم از پاسخ به سؤالات امتناع کرد و نقش سخنگوی دولت را در مناظره داشت. البته در این میان مردم انتظار داشتند تا دو نامزد دولتی در خصوص سؤال مجری پیرامون سبک زندگی اسلامی- ایرانی و اقدامات خود، پاسخ دهند و بگویند چرا دولت تدبیر و امید دارنده فیش های نجومی و اختلاس 8 هزار میلیاردی است؟ و چگونه دولتی اشراف گرا می تواند سبک زندگی اسلامی با فرهنگ ایرانی را در بین آحاد مردم نهادینه کند؟
 
**بی‌اخلاقی روحانی با دستان خالی
استراتژی رقیب هراسی از سوی روحانی و جهانگیری موضوع دیگری بود که در مناظره دوم، به وضوح مشاهده شد. روحانی و شریک انتخاباتی‌اش همواره تلاش کردند تا فقط دو گزینه را جلوی پای مردم قرار دهند. یک گزینه اینکه یا «باید با روحانی راه ادامه پیدا کند» و یا اینکه «کشور بدون روحانی، به ته دره بازمی گردد»؛ به عبارت دیگر دولت تلاش می کند، «بازگشت به عقب» یا «ادامه راه با روحانی» را به مردم معرفی و القا کند. این استراتژی از یک‌سو با هدف تخریب رقبای انتخاباتی و از سویی دیگر با هدف توجیه عملکرد چهارساله دولت یازدهم است. هرچند مردم می دانند که روحانی و جهانگیری هر آنچه در چنته داشتند رو کرده اند و اکنون که در مقابل مردم دستشان خالی است و به عدم صداقت، توهین، تهمت و در نهایت تخریب رقیب روی آورده اند.
 
 **دستاورد سازی برجام تا کجا؟
در برجام همه تحریم ها به ویژه تحریم های مالی و بانکی نه اینکه معلق بلکه باید لغو می شد اما در عمل این‌گونه نشد و دولتمردان در اقدامی نسنجیده با اجرای پیش از موعد، همه تعهدات ایران را در برجام اجرا کردند و در مقابل با خلف وعده و نقض پی‌درپی طرف غربی با محوریت آمریکایی روبه‌رو شدند و در نهایت دستاوردهای برجام به گفته ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی تقریباً هیچ بود. هرچند دولتی ها می گویند در پسابرجام 2 میلیون بشکه نفت فروخته می شود اما نکته ای که گفته نمی شود اینکه آیا فروش این میزان نفت، موجب ارز آوری برای کشور می شود؟ و یا به دلیل تحریم های بانکی، نمی توان به کشور ارز وارد کرد و معادل فروش نفت باید به اجبار کالاهای بنجل به کشور وارد شود؟
فروش نفت خام به این میزان در دوران پسابرجام، یکی از دستاوردهای برجامی دولت تدبیر عنوان می شود، اما این موضوع برای کشور، منفعت دلاری ندارد و حتی باید گفت که با واردات اجباری اجناس و کالاهایی که اغلب آن‌ها در کشور تولید می شود، موجب تضعیف و تعطیلی کارخانه ها و تولیدکنندگان شده است. البته از این منظر افرادی که به واسطه رانت های سیاسی دست به واردات می زنند، از برجام سود می برند اما در مقابل اکثر مردم از برجام بی‌بهره و حتی در بین صنوف و تولیدکنندگان، برجام بلای اقتصاد ایران به حساب می آید. هرچند با برنامه ریزی و مدیریت انقلابی می توانستیم از پسابرجام استفاده مطلوب کنیم و در نهایت برجام می توانست موجب شکوفایی اقتصادی شود اما تاکنون این مهم با بی تدبیری روحانی عملی نشده است.
 
**گلابی برجام در جیب 4 درصدی‌ها
آنهایی که برجام را خورشید تابان و دستاوردهای خیالی برجام را سیب و گلابی خواندند، امروز باید پاسخگوی فرمایش رهبر انقلاب مبنی بر اینکه مردم ثمره و نتیجه برجام را در سفره شان ندیدند؛ باشند. اینکه حدود 4 درصد از مردم در پسابرجام به بهانه تعامل با دنیا دست به واردات گسترده زدند، باید پاسخگوی تعطیلی بنگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی، بیکاری و رکودی که گریبانگیر 96 درصد مردم است، باشند. شاید بتوان گفت برجام روحانی برای هر که آب نداشت برای کاسبان برجام که نان داشت!


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 7448مطالب مرتبط