رای به سایت :
180
محبوب
حوزه 245 بدر
ناحیه مقاومت بسیج مسلم بن عقیل
دوشنبه 06 خرداد 1398 -
یادداشت حبیب نیازخانی، سرباز ناحیه مسلم بن عقیل علیه‌السلام
یادداشت

یادداشت حبیب نیازخانی، سرباز ناحیه مسلم بن عقیل علیه‌السلام

"خلوتی بین عبد و مولا که غیر را در آن راهی نیست"
calendar
تاریخ : 1394/05/15 - 01:45
4
محبوب  
رای به خبر :

به نام مهربان ترین

مسئله ای که در ذهن بسیاری از ما جای ثابتی پیدا کرده اینست که چه عواملی موجبات استجابت دعا را فراهم می آورند. در این باب اگر بخواهیم بصورت مصداقی وارد شویم سخن به درازا می کشد.

اما قرآن کریم یک نسخه را به عنوان شاه کلید استجابت دعا معرفی می کند و آن هم وقوف به اضطرار نفس خویش است.

 ام من یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء

درک پایدار اضطرار نفس یک مقام معنوی است که تفکر و تمعق در آفرینش انسان و هستی و عظمت پروردگار نقش اساسی در آن دارد. همه ما در زمانهایی از زندگی خود  دچار اضطرار شده ایم و راه چاره ای غیر از التجاء به دامان مهربان هستی نیافته ایم. اما این درک و شعور، موقتی است و به بیان قرآن پس از فرونشستن امواج متلاطم دریا کشتی سواران مضطر دوباره مغرور و فراموشکار می شوند. اما اینجا شخن از وقوف دایمی و آن به آنِ این معناست که آیا بنده جز آغوش معبود پناه دیگری هم دارد؟ لایمکن الفرار من حکومتک...

و امام زمان (عج) مضطر حقیقی زمان ماست. بدان معنا که انسان کامل بیش از تمامی کائنات خود را در پیشگاه قدرت مطلق در موضع ضعف و بی پناهی می بیند. فلذا مستجاب الدعوه همیشگی است. اما مراتب بالاتر از استجابت دعا هم هست. آنجا که معصوم(ع) می فرماید: پروردگارا! مرا به جایگاه ها و حالات اضطرارم واقف گردان.

گویا انسان آن دم که خود را واقعاً مضطر ببیند آرام سر جای خود  می نشیند و غبار تکبر از سرای قلبش رخت بر می بندد. ضمیری آرام و مطمئن می یابد برای عشقبازی با عاشقِ ازلی خویش. خلوتی بین عبد  و مولا که غیر را در آن راهی نیست.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 4229مطالب مرتبط