پایگاه مقاومت بسیج قدس
 
شنبه 29 دي 1397 -

رای به سایت :
65
محبوب
صفحه نخست ›› بین الملل ›› حوزه 245 بدر ›› پایگاه مقاومت بسیج قدس
2
محبوب  
رای به خبر :
مرگ عبدالله و هرمی از تغییرات قدرت طلبانه در آل‌سعود
مرگ عبدالله و هرمی از تغییرات قدرت طلبانه در آل‌سعود

عربستان پس از مرگ ملک عبدالله و روی کار آمدن ملک سلمان شاهد تحولات زیادی بوده است.
calendar
تاریخ : 1396/11/03 - 17:12

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج قدس  حوزه 245 بدر  ناحیه مقاومت بسیج مسلم بن عقیل ،سوم بهمن ماه مصادف با سالروز مرگ ملک عبدالله، ششمین پادشاه عربستان است. وی دوازدهمین فرزند عبدالعزیز‌ آل‌سعود بنیانگذار عربستان سعودی بود. مردی که حتی نام خاندانش را به اسم کشورش افزود و آن را عربستان سعودی نامید.

ملک‌ عبدالله در دوران پادشاهی‌اش، شاهد مرگ دو ولیعهد پس از خود بود تا اینکه در نهایت زمام امور عربستان را به سلمان‌ بن‌ عبدالعزیز، سپرد. سلمان بیست و پنجمین فرزند عبدالعزیز‌ آل‌ سعود و برادر 4 پادشاه پیش از خود است. روی کار آمدن سلمان‌ بن‌ عبدالعزیز آغازگر دوران جدیدی از بحران قدرت در خاندان سعودی بود.

با افزایش رقابت‌ میان فرزندان عبدالعزیز برای پادشاهی، سه جناح درون این خانواده تشکیل شده است که السدیری‌ها ، شِمِّری‌ها و جناح فرزندان فیصل نام دارند. ‌

قبیله السدیری‌ که سلمان‌ بن‌ عبدالعزیز 82 ساله جز این جناح است به واسطه ازدواج دختر یکی از رهبران قبیله به نام احمد بن محمد السدیری با ملک عبدالعزیز و همراهی وی در نخستین روزهای در دست گرفتن قدرت عربستان، رابطه محکمی با خاندان سعودی برقرار کرده‌اند که نتیجه این ازدواج چندین دختر و هفت پسر بود.

فهد بن عبدالعزیز (پادشاه اسبق)، سلطان‌ بن عبدالعزیز (ولیعهد و وزیر دفاع متوفی)، عبدالرحمن بن عبدالعزیز (قائم مقام سابق وزیر دفاع)، نایف بن عبدالعزیز ( ولیعهد و وزیر کشور متوفی)، ترکی بن عبدالعزیز (معاون اسبق وزیر دفاع)، سلمان بن عبدالعزیز (ولیعهد و وزیر دفاع سابق و شاه فعلی) و احمد بن عبدالعزیز (وزیر کشور برکنار شده) هفت فرزند منتسب به سدیری‌ها بودند.

از سوم بهمن 1393 مصادف با 23 ژانویه 2015 و پس از مرگ ملک عبدالله، سلمان‌ بن‌ عبدالعزیز به طور رسمی پادشاه عربستان شد. وی بلافاصله پس از به قدرت رسیدن، تصفیه‌های داخلی را آغاز کرد. برکناری مشعل بن عبدالله پسر پادشاه پیشین از مناصب سیاسی و همچنین بندر ‌بن‌ سلطان از شورای امنیت ملی تنها بخشی از پاکسازی‌ها بود.

اصلاحات در عربستان ، تهدید یا فرصت


ملک‌ سلمان در 31 خرداد 96 مصادف با انتخاب پسرش، محمد بن سلمان به ولیعهدی، جنگ قدرت را علنی و آن را وارد مرحله جدیدی کرد. مرحله‌ای که فرزندان دیگر عبدالعزیز‌ آل‌سعود بازیگر آن نبودند و برای نخستین بار در تاریخ عربستان، ولیعهدی از پدر به پسر انتقال یافت.

ششم فرودین 1394 عربستان با ادعای حمایت از دولت عبد ربه‌ منصور هادی تجاوز خود به یمن را آغاز کرد. ولیعهد جوان که همزمان پست وزارت دفاع را نیز بر عهده دارد، فرماندهی این جنگ را بر عهده گرفت تا این جنگ به آینه‌ای برای نمایاندن دیدگاه‌های وی در مقابل قدرت‌های منطقه و علی الخصوص ایران تبدیل شود.

عربستان هجوم به یمن را مقابله با نفوذ ایران در منطقه می‌داند. در همین خصوص شواهد بسیاری درباره همکاری بن‌ سلمان با صهیونیست‌ها در تجاوز به یمن وجود دارد. "وترانز تودی" از مشارکت هواپیماهای اسرائیلی در بمباران یمن خبر داد. همچنین بر اساس گزارشی از اینترنشنال بیزنس تایمز، عربستان از بمب‌های سنگرشکن اسرائیلی در یمن استفاده کرده است. بمب‌هایی که بنا به تحلیل IB TIMES، با هدف قدرت‌نمایی تل‌آویو مقابل تهران به واسطه عربستان در یمن آزمایش شده است.

اصلاحات در عربستان ، تهدید یا فرصتاین ولیعهد جوان به دنبال انجام اقدامات ویژه‌ای برای جلب توجه گسترده در سطح جهان است. وی راهکار این توجهات و بهبود وجهه عربستان سعودی در جامعه بین‌الملل را در انجام اصلاحاتی گسترده در تمامی امور عربستان یافته است. همچنین این تغییرات را می‌توان در پی ناآرامی‌های رخ داده در کشورهای عربی تفسیر کرد.

با این حال یکی دیگر از علل مهم انجام تغییرات گسترده در سطح عربستان را می‌توان در فرآیند نامعمول رسیدن بن سلمان به قدرت جستجو کرد. فرآیندی که بسیاری آن را به عنوان کودتا در خاندان آل سعود تفسیر می‌کنند. ولیعهد جدید سعی دارد تا با انجام تغییراتی اساسی خود را فردی عمل‌گرا، طرفدار جوانان و زنان و همچنین خواستار پیشرفت و توسعه معرفی کند.

همچنین کارشناسان، شکست عربستان در اکثر سیاست‌های منطقه‌ای را یکی دیگر از عوامل این تغییرات می‌دانند. ناکامی در خارج کردن حوثی‌ها از قدرت در یمن، شکست راهبردهایشان در سوریه و در نهایت سنگین‌ترین شکست، یعنی اختلافات با قطر و ناتوانی عربستان برای همراهی آنان با خود از دیگر علل اجرای سریع اصلاحات در عربستان محسوب می‌شود.

اما یکی از مهمترین موانع اجرای این تغییرات ، استوار بودن حکومت سعودی‌ها بر پایه ارتباط تنگاتنگ با علمای وهابی است. طیفی که تندروترین قشر دینی محسوب شده و انجام این حجم از اصلاحات می‌تواند برای نخستین بار منجر به بروز اختلاف بین این دو رکن قدرت در عربستان شود.

اختلافی که قطعا مانع بزرگی پیش روی حکومت آل سعود محسوب شده و می‌تواند این اصلاحات را از فرصتی برای حکومت سعودی‌ها، به تهدیدی بزرگ تبدیل کند. تهدید این اصلاحات به معنای درخطر افتادن ولیعهدی پادشاه آینده، یعنی بن سلمان خواهد بود


انتهای پیام /مطالب مرتبط